واحد تحقیق و توسعه شرکت صنعتی پارس رهاوردان

واحد تحقیق و توسعه شرکت صنعتی پارس رهاوردان به عنوان اساسی ترین بخش هر واحد صنعتی، نقش مهم و حیاتی در فرایند تولید را بر عهده دارد.امروزه ديگر انجام فعاليتهاي تحقيق و توسعه نه تنها هزينه محسوب نمي شود، بلكه نوعي سرمايه گذاري اساسي تلقي مي گردد . بطوريكه ميزان اين سرمايه گذاري در سطح بنگاه و سطوح ملي كشورها روز به روز در حال افزايش است تا جائي كه ميزان سرمايه گذاري در اين بخش، شاخصي براي توسعه يافتگي بنگاهها و كشورهاي جهان بشمار مي­آيد.امروز سيستم R&D در قلب فعاليتهاي علمي جا دارد. به طوريكه كشورهاي صنعتي سهم قابل توجهي از درآمد و نيروي كار خود را از طريق موسسات غير انتفاعي، واحدهاي توليدي و تجاري ، به فعاليتهاي رسمي تحقيقات كاربردي و توسعه فن آوري اختصاص مي­دهند به گونه­اي كه سهم زيادي از مواد، محصولات فرآيندها و سيستم هاي جديد و پيشرفته نتيجه فعاليتهاي R&Dبوده و اين فرآورده ها، منبع نهايي پيشرفت اقتصادي به شمار مي آيند.
عملکرد واحد تحقیق و توسعه نتیجه همکاری نظام منــــد مجموعه ای از زیرسیستم های اصلی است که در کنار یکدیگر وظایف مورد انتظار از واحد تحقیق و توسعه را عملی می سازند.زیرسیستم­های بازنگری استراتژی؛ طرح ریزی پروژه؛ اجرای پــروژه؛ و بهره برداری از نتایج پروژه زیرسیستم­های صفی تلقی شده و زیرسیستم مدیریت تحقیق و توسعه به عنوان ستاد تحقیق و توسعه وظیفه پشتیبانی و رهبری و نظارت بر عملکرد سایر زیرسیستم ها را برعهده دارد.

تحقیق و توسعه چیست ؟  
 
تحقیق و توسعه عبارت است از کار خلاقی که بطور منظم برای افزایش ذخیره علمی و دانش فنی و نیز استفاده از این دانش در اختراع و طرح کار برهای جدید انجام می شود(فریمن 1974).
فرایند تحقیق و توسعه و توسعه عبارت از شناسائی نیاز یا استعداد ، پیدایش اندیشه ها ، آفرینش ، طراحی ، تولید و معرفی و انتشار یک محصول یا نظام تکنولوژیک تازه است.(دین ولگدهار 1980).
یونسکو تحقیق و توسعه راچنین تعریف کرده است: هر گونه فعالیت منسجم ، خلاق در جهت افزایش سطح دانش و معرفت علم اعم از دانش مربوط به انسان ، فرهنگ ، جامعه و استفاده از این دانش برای کاربردهای جدید.
 
برخی از وظایف واحدهای تحقیق و توسعه که از سوی وزارت صنعت ، معدن و تجارت تعریف شده است به شرح ذیل می­باشد:
 
-        انجام تحقیقات توسعه­ای و کاربردی
-        جذب، تطبیق، اصلاح و نوآوری و توسعه فن آوری
-        مدیریت ضایعات و کاهش آلاینده­ها
-        افزایش بهره وری از طریق سنجش و ارتقاء عوامل
-        بهینه سازی فرایندهای موجود با تاکید بر ارتقاء سطح اتوماسیون
-        توسعه محصولات مبتنی بر معیارهای کیفی
-        طراحی محصولات جدید با عنایت به مزیتهای کاربردی آن
-        بهینه سازی مصرف انرژی
-        افزایش سهم مواد و منابع داخلی در تولید
-        کاهش قیمت تمام شده و مواد اولیه تولید
-        فرآوری مواد معدنی تا محصول نهایی

فعالیت واحد تحقیق و توسعه شرکت صنعتی پارس رهاوردان

با عنایت پروردگار و حسن نظر ریاست و اعضاء هیئت مدیره شرکت صنعتی پارس رهاوردان در راستای نوآوری و بهبود مستمر کیفیت محصولات شرکت  این واحد در سال 84  فعالیت خود را به صورت ابتدایی آغاز نمود.
واحد تحقیق و توسعه شرکت صنعتی پارس رهاوردان  با هدف ایجاد بسترهای علمی و تحقیقاتی، در تلاش است تا با اتکاء به دانش فنی نیروهای متخصص R&D و نیز منابع علمی معتبر همچون مقالات علمی - پژوهشی، مقالات خارجی (ISI)  دسترسی به کتابخانه­ای مشتمل بر 2000جلد کتب تخصصی بالانس و ارتعاشات ، همچنین برقراری ارتباط با مراکز تحقیقاتی در داخل و خارج از کشور و نیز دانشگاه­ها، به منظور انجام پروژه­های تحقیقاتی مشترک و مشاوره و همکاری در زمینه اجراء پایان نامه­ های کارشناسی ارشد و رساله­ های دکترا ، تحقیق در زمینه تولید  دستگاه­­ های پیشرفته تحقیقاتی  قدم­ های نوین و پله های ترقی را طی نموده و با نگرشی دانش محور در جهت اعتلای فرهنگ تولید، فرآوری و مصرف گام­های موثری را بپیماید.